KO.I.3222-1/08 

OGŁOSZENIE O KONKURSIE OFERT

Lubuski Kurator  Oświaty,
ul. Kazimierza Jagiellończyka 10,
66-400 Gorzów Wielkopolski, woj. lubuskie,

Gorzów Wielkopolski, tel. 095 720 84 12, fax 095 722 37 26, http://www.ko-gorzow.edu.pl/

działając w imieniu Wojewody Lubuskiego, zgodnie z protokołem ustaleń

posiedzenia Rady Ministrów z dnia 29 lipca 2008 r., Nr 31, pkt 8

 

ogłasza

otwarty konkurs ofert

na realizację zadania pn. „ Kształcenie umiejętności społecznych i życiowych, kształtowanie właściwych relacji w kontaktach międzyludzkich" realizowanego w ramach rządowego programu

„ Rozwój edukacji na terenach wiejskich w latach 2008-2013".

 

O przyznanie dotacji mogą się ubiegać jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje, o których mowa         w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873, z późn. zm.), prowadzące działalność statutową w danej dziedzinie.



Resortem przygotowującym program jest Ministerstwo Edukacji Narodowej,
koordynatorem realizacji zadania na szczeblu wojewódzkim jest Wojewoda,
 który zadanie to będzie realizował  poprzez Kuratora Oświaty.

 

I.  Rodzaj programów podlegających dofinansowaniu.


1. Zadania podejmowane w ramach programu mają pomóc dzieciom i młodzieży pochodzącym z terenów wiejskich, o których mowa w dalszej części ogłoszenia, w nabyciu umiejętności psychospołecznych potrzebnych do osiągnięcia przez nie satysfakcjonującego poziomu życia. Umiejętności te pozwalają na poznanie samego siebie, swoich możliwości i ograniczeń, decydują o możliwości świadomego i rozsądnego kierowania własnymi wyborami, podejmowania decyzji, a także są warunkiem budowania dobrych relacji z otoczeniem. Umiejętności  te mają pomóc młodym ludziom budować poczucie własnej wartości, a także aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i kulturalnym swego środowiska.


2.  Program w szczególności musi uwzględniać rozwijanie podstawowych umiejętności życiowych, takich jak:

  • 1) Komunikacja i umiejętności interpersonalne: komunikacja werbalna i niewerbalna, negocjacje, asertywność, wspieranie, budowanie empatii, współpraca i praca w grupie;
  • 2) Podejmowanie decyzji i krytyczne myślenie: gromadzenie informacji, ocena rożnych rozwiązań problemu z uwzględnieniem przewidywania konsekwencji dla siebie i społeczeństwa, analiza wpływu wartości i postaw na motywy działania swoje i innych;
  • 3) Kierowanie sobą: budowanie poczucia własnej wartości, samoświadomości w zakresie własnych praw, postaw, wyznawanych wartości, mocnych i słabych stron, określanie celów, samoobserwacja i samoocena, kierowanie emocjami, radzenie sobie ze stresem.

3.   Priorytety programowe, jakie będą brane pod uwagę przy rozstrzyganiu konkursu:

  • Kształtowanie podstawowych umiejętności życiowych, szczególnie w zakresie komunikowania się, krytycznego i twórczego myślenia oraz budowania poczucia wartości młodego pokolenia.
  • Wspieranie harmonijnego rozwoju dzieci i młodzieży poprzez kształtowanie zainteresowań, uzdolnień, umiejętności, rozwijanie talentów i twórczości młodego pokolenia oraz umiejętności uczestniczenia w kulturze, w tym organizowanie wycieczek edukacyjnych do instytucji kultury, obiektów turystycznych i innych miejsc związanych z programem, połączonych z warsztatami kształcenia umiejętności artystycznych, naukowych, turystycznych młodego pokolenia.
  • Wspieranie aktywności i inicjatyw dzieci i młodzieży na rzecz społeczności szkolnej, w tym szczególnie działań wolontariatu.
  • Promowanie autorskich programów inspirujących młodzież do działań na rzecz środowiska lokalnego (w tym szczególnie przygotowanych przez młodzież).
  • Przygotowanie materiałów w zakresie kształtowania różnych umiejętności młodego pokolenia (życiowych, artystycznych, naukowych, turystycznych), niezbędnych do prowadzenia i kontynuowania programu.
  • Upowszechnianie dobrych praktyk współpracy szkoły, placówek, organizacji pozarządowych, w zakresie realizowanego programu.

II.   Wielkość środków z rezerwy celowej nr 35 przeznaczonych  na realizację zadania w województwie lubuskim wynosi:  105.287,00 zł


III.  Kryteria dofinansowania i wyboru programów:

  1. O dofinansowanie mogą ubiegać się:
  • 1) Organy prowadzące:
  • szkoły wymienione w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty,
  • placówki oświatowo-wychowawcze (pałace młodzieży, młodzieżowe domy kultury, międzyszkolne ośrodki sportowe, ośrodki politechniczne, ogniska pracy szkolnej, ogrody jordanowskie, pozaszkolne placówki specjalistyczne oraz szkolne schroniska młodzieżowe) wymienione w art. 2 pkt. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty,
  • 2) Organizacje pozarządowe wymienione w art. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, które zgłoszą swój udział w konkursie ofert na programy kształtujące umiejętności życiowe dzieci i młodzieży szkolnej pochodzącej z terenów wiejskich szkół.
  1. Beneficjentami programu są uczniowie z terenów wiejskich, przy czym na potrzeby niniejszego zadania przyjęto, że za obszary wiejskie uznaje się tereny położone poza granicami administracyjnymi miast i miasta do 5 tys. mieszkańców, w których nie ma szkół ponadgimnazjalnych kończących się maturą.
  2. Ocenie Zespołu powołanego przez Wojewodę podlegać będą wymagania określone przez Ministra Edukacji Narodowej, w tym:
  • 1) spełnianie wszystkich wymogów formalnych określonych we wzorze wniosku;
  • 2) wartości edukacyjne, poznawcze i wychowawcze;
  • 3) zasadność zaplanowanych kosztów ze szczególnym zwróceniem uwagi na oszczędność kalkulacji kosztów w zakresie obsługi programu na rzecz przedsięwzięć programowych ukierunkowanych na odbiorców, tj. uczniów wiejskich z terenów wiejskich.

IV. Ofertę należy sporządzić w sposób czytelny na wzorze stanowiącym Załącznik  Nr 1 do niniejszego ogłoszenia.


V.   Termin składania ofert upływa dnia 6 października 2008 r. o godzinie 15.00 (decyduje data  wpływu
do  Kuratorium   Oświaty w Gorzowie Wlkp.). Oferty złożone po terminie nie będą rozpatrywane. Oferty należy składać w zamkniętych kopertach z napisem: KONKURS „Rozwój edukacji na terenach wiejskich w latach 2008-2013" w Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp. ul.  Jagiellończyka 10, w sekretariacie w godz. od  7.30 do 15.00.


VI.  Wyniki konkursu, tj. lista realizatorów, którzy otrzymają dofinansowanie wraz z wysokością przyznanego dofinansowania zostaną opublikowane na stronie www.bip.ko-gorzow.edu.pl w dziale: Zamówienia Publiczne.


VII.  Wnioski składane przez podmioty ubiegające się o dotację ze środków publicznych, zgodnie z załączonym wzorem stanowiącym Załącznik nr 1 do niniejszego ogłoszenia,  powinny zawierać:

  • 1. Dane wnioskodawcy, w tym: nazwa, forma prawna, adres i telefony kontaktowe, reprezentanci wnioskodawcy upoważnieni do reprezentowania wnioskodawcy oraz składania wyjaśnień i uzupełnień, bezpośredni realizator programu, informacja o współrealizatorach programu.
  • 2. Opis programu uwzględniający uzasadnienie, cele, formę, zasoby kadrowe, przewidywane rezultaty, czyli planowane formy oceny założonych efektów, wykaz beneficjentów, miejsce realizacji programu, wykaz liczbowy uczniów ogółem w danym obszarze realizacji programu wg typów szkół/placówek oraz wykaz liczbowy uczniów objętych programem w danym obszarze realizacji wg typów szkół/placówek.
  • 3. Termin rozpoczęcia i zakończenia programu.
  • 4. Harmonogram realizacji programu (spójny z kalkulacją kosztów).
  • 5. Kalkulacja kosztów, uwzględniająca:
  • minimum 10% wysokości środków własnych (w formie wkładu finansowego, rzeczowego, osobowego),
  • wysokość dofinansowania, o jaką ubiega się podmiot,
  • źródła finansowania.
  • 6. Informacja, że zadanie nie jest dofinansowane z innych środków publicznych lub środków Unii Europejskiej.
  • 7. Załączniki i oświadczenia wynikające z wymogów określonych w niniejszym ogłoszeniu.

VIII. Zakres środków własnych jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji uczestniczących
w programie oraz kwalifikowalność kosztów.


  1. Przez środki własne rozumie się wkład finansowy, wkład osobowy oraz wkład rzeczowy.
  2. Do wkładu osobowego bezpośrednio związanego z realizacją zadań programu zalicza się pracę wolontariuszy przeliczoną według stawki odpowiadającej rynkowej cenie, którą należałoby zapłacić zatrudnionej osobie. Praca wolontariusza może zostać wliczona jako środki własne, jeżeli:
  • 1) wolontariusz jest świadomy charakteru swojego udziału w realizacji programu (tzn. swojego nieodpłatnego udziału);
  • 2) wolontariusz nie jest beneficjentem końcowym programu;
  • 3) zdefiniowany został rodzaj pracy wykonywanej przez wolontariusza.
  1. Za wkład osobowy uważa się również wydatki bezpośrednio związane z realizacją programu ponoszone na:
  • 1) wynagrodzenia osób realizujących zadania programu wraz z obowiązującymi składkami na ubezpieczenia społeczne;
  • 2) delegacje osób realizujących projekt;
  • 3) obsługę administracyjną programu.

  1. Jako wkład rzeczowy bezpośrednio związany z programem rozumie się:

  • 1) sprzęt biurowy (w tym koszty amortyzacji i wynajmu) używany wyłącznie do realizacji zadań programu (jeśli sprzęt używany jest także do innych zadań, należy wskazać odpowiednią proporcję użycia);
  • 2) udostępnienie pomieszczeń i obiektów, w których będzie realizowany program (pomieszczenia szkolne, sale, świetlice, obiekty sportowe, itp.) proporcjonalnie do czasu korzystania i wykorzystywanej powierzchni;
  • 3) udostępnienie środków transportu rozliczonych według rzeczywistego wykorzystania na realizację zadań programu (koszt paliwa, wynagrodzenie kierowcy, amortyzacja pojazdu);
  • 4) sprzęt niezbędny do realizacji zadań programu (np. sprzęt sportowy, sprzęt audiowizualny, książki, sprzęt muzyczny, przybory malarskie).

IX.  Obowiązujący formularz wniosku  - załącznik nr 1 niniejszego ogłoszenia.

X.  Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:

- organizacje pozarządowe:

  • 1) aktualną kopię statutu organizacji ubiegającej się o dotację,
  • 2) wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego, innego właściwego rejestru lub innydokument potwierdzający status prawny biegającego się o dotację i umocowanieosób go reprezentujących.

- wszyscy oferenci:

  • 1) oświadczenie o niezaleganiu z uiszczeniem podatków, opłat lub składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne.

XI. Osoba upoważniona do kontaktów z oferentami - Wiesława Luftman, tel.  0-95 725 50 00.


Załączniki:

Nr 1 - wzór wniosku